Ankara Haber – Güncel Haber, Son Dakika Haberleri, Haberler https://ankara-haber.com Thu, 11 Jul 2019 09:34:29 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 https://ankara-haber.com/wp-content/uploads/2018/03/ankara-haber-logo-150x135.png Ankara Haber – Güncel Haber, Son Dakika Haberleri, Haberler https://ankara-haber.com 32 32 İstanbul’da trafik kazası https://ankara-haber.com/istanbulda-trafik-kazasi/ https://ankara-haber.com/istanbulda-trafik-kazasi/#respond Wed, 10 Jul 2019 16:33:53 +0000 https://ankara-haber.com/?p=1927 Saat 6 sularında Çavuşbaşı yolunda seyreden araç taklalar attı. Kazanın çıkış nedeninin aşırı sürat olduğu tahmin ediliyor. Beykoz yolunda yaşanan kazanın ayrıntıları saniye saniye kameralara yansıdı. Kazada 2 erkek ağır yaralandı.
Videoda göründüğü gibi Beykoz yolunda hız yapan araç kontrolden çıktı ve karşı yola doğru taklalar attı. İçinde 2 kişinin bulunduğu araçta can kaybı olmadığı nakledildi. Basın ekibimizin yaptığı araştırmaya göre, 180 km hızın üstünde giden 34 KM 241 plakalı araç direksiyon hakimiyetini kaybetti ve refüjlere çarptı. Çarpmanın etkisiyle takla atan araç hurda haline döndü. Kazanın yaşandığı olay yeri savaş alanını anımsattı.
Yaralılar hastaneye kaldırıldı ve durumlarının ciddi olduğu belirtildi.
]]>
https://ankara-haber.com/istanbulda-trafik-kazasi/feed/ 0
Suat Çalbıyık’ın göndermesi ile Akkord firmasının iş bitirme belgesiyle hangi ihalelerde çantacılık yapıldı? https://ankara-haber.com/nurgun-calbiyik-suat-calbiyik-akkord-calbiyik-grup/ https://ankara-haber.com/nurgun-calbiyik-suat-calbiyik-akkord-calbiyik-grup/#respond Wed, 20 Feb 2019 12:46:12 +0000 https://ankara-haber.com/?p=1923 Akkord şirketinin iş bitirme belgesi ile ihalelerde “çantacılık” yapıldığı, böylece Nurgün ve Suat Çalbıyık çiftinin haksız servet elde etmesinin önünün açıldığı iddia edildi.

Sahibi olduğu Akkord ’u usulsüz kredilerde, usulsüz kiralanan araçlarla, üstü örtülü bir şekilde Suat Çalbıyık ve Nurgün Çalbıyık ’ın lüks sağlık giderlerinin, ultra lüks tatillerinin, pahalı hediyelerinin, kredi ve kredi kartlarının karşılandığı, yine Akkord adına usulsüz helikopter kiralama hizmetinin yaptırıldığı da iddialar arasında.

Bu ve benzeri yolsuzluklarla Akkord’un içini boşaltan Çalbıyık çiftinin şahsi servetlerini kısa bir süre içinde inanılmaz derecede artırdıkları, milyarlarca liralık usulsüzlüklerle Akkord’un tüm malvarlığını gizli bir şekilde üstlerine geçirdiği öne sürüldü.

Oyak Çimento’nun yöneticisi olan Suat Çalbıyık ve eşi Nurgün Çalbıyık gibi şişirilmiş ve usulsüz faturalarla firmanın içini boşaltabileceği, Çalbıyık çiftinin şirket boşaltmaları ile önemli bir servete kavuştuğu da iddialar arasında.

Akkord’un içini boşaltırken devlete olan borçları da ödemediği belirlenen Nurgün ve Suat Çalbıyık çiftinin, vergi ve SGK primlerini yatırmadıkları da bildirildi.

Akkord için sözde danışmanlık hizmeti alan çiftin bu hizmeti de kendi firmalarından verdiği, olması gerekenden çok daha yüksek bir fatura keserek kendi danışmanlık firmasını Akkord üzerinden ihya ettikleri de iddialar arasında yer alıyor. İddiaya göre danışmanlık hizmeti ile şirket, bu usulsüzlükle 18 milyon 808 bin 845 TL zarara uğratıldı. Bir başka iddia ise alım satımı yapılan araçlarla ilgili. İddiaya göre Akkord, yüksek bedelle araç alınmış gibi gösterilerek 952 bin 568 TL zarara uğradı. Bir başka iddia ise Nurgün Çalbıyık usulsüz kredi kullanımı sonucunda Akkord’un 6 milyon 100 bin lirası buharlaştı.

Suat Çalbıyık ihaleleri engellemek için “çantacı” tabir edilen kişileri yönlendirdiği, bu sayede şantaj yaparak ihalelere katılan şirketlerden para sızdırıldığı da iddia edildi.

Akkord’un “iş bitirme” belgesi ile ihalelere girip ihalenin son günlerinde itiraz dilekçesi verdirdiği, sonra da itirazı çekme karşılığında ihaleye giren firmalardan haraç aldığı öne sürüldü.

Çalbıyık’ın ihalelerin büyüklüğü ile orantılı olacak miktarlarda haraç aldığı, kimi zaman bu haraçların milyonlarca liraya ulaştığı öne sürüldü.

İtiraz işlemi genellikle şu şekilde yapıldı:

İhalelerle ilgili yalnızca dosya alıp üç gün kala ilgili ihaleyi yapan idareye “dosyada eksiklik var” gerekçesi ile itirazda bulunan Suat Çalbıyık, iddiaya göre böylece ihaleyi veren firma ile görüşme imkanı elde ediyor. İddialar, Çalbıyık’ın ihaleyi kazanan firmadan haraç aldıktan sonra itirazı geri çektiği yönünde.

Nurgün Çalbıyık bu yöntemle milyarlarca lira haksız kazanç elde ettiği öne sürülürken, yetkililerin harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

]]>
https://ankara-haber.com/nurgun-calbiyik-suat-calbiyik-akkord-calbiyik-grup/feed/ 0
Bakanlık tarafından Doğu ve Güneydoğu kredi sorununun düğmesine basıldı https://ankara-haber.com/bakanlik-tarafindan-dogu-ve-guneydogu-kredi-sorununun-dugmesine-basildi/ https://ankara-haber.com/bakanlik-tarafindan-dogu-ve-guneydogu-kredi-sorununun-dugmesine-basildi/#respond Wed, 20 Feb 2019 12:31:58 +0000 https://ankara-haber.com/?p=1919 Doğu ve Güneydoğu’da reel sektörün yaşadığı kredi sorunları için, bakanlık geçtiğimiz günlerde düğmeye bastı ve sorunların ortadan kaldırılacağını belirtti.

Kamu bankaları, Doğu ve Güneydoğu’da reel sektörün kredi kullanımında yaşadığı teminat ve evrak gibi sorunları çözme sözü verdi. Bölgeye özel KOBİ paketleri hazırlanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kamu bankalarının tek amacı kâr etmemek olmamalı. İnsanların ucuz faizle kredi bulabilmesinin önü açılmalı” çağrısı karşılık buldu.

Kredi kartı borç yapılandırmasıyla binlerce vatandaşa destek olan kamu bankaları Doğu ve Güneydoğu’da reel sektörün finansman ihtiyacını karşılamak için tüm imkânları seferber ediyor.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ile Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, Doğu ve Güneydoğu’da reel sektörün kredi kullanımında yaşadığı teminat, evrak gibi sorunları çözme sözü verdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ilee Türkiye Bankalar Birliği’nin düzenlediği Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı’nın bu haftaki durağı Malatya oldu.

Hepimiz aynı gemideyiz

Toplantıya, yaklaşık bin 500 sanayici, esnaf katıldı. Hüseyin Aydın ile Osman Arslan reel sektörün sıkıntılarını, taleplerini birebir dinledi ve bazı sorunlara da anında müdahale etti. HüseyinAydın, Halk Bankası ile birlikte üreticinin ve ihracatçının yanında olacaklarını söyledi.Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, faizlerin piyasa koşullarında oluştuğunu anımsatarak, “Hepimiz aynı gemideyiz. Faiz piyasada belirleniyor. Biz de faizlerin düşmesini istiyoruz. Bankacılık sistemi, Türkiye’nin büyümesi için gayret gösteriyor. Bunu Türkiye’nin bütün bölgelerinde göstereceğiz” dedi.

Teminat kolaylığı yolda

Doğu ve Güneydoğu’da işletmelerin kredi talebinde yaşadığı teminat sorunu çözülecek. Taşınırların da teminat olarak kullanılmasının önündeki engeller kaldırılacak. Bankalar, bölgelere özel KOBİ paketleri hazırlarken uygun kredi seçenekleri de sunulacak. Girişimciliği teşvik kredileri çeşitlenecek.

Kredi musluğu açılacak

Kamu bankaları bu yıl da büyüme ve istihdam için daha fazla kredi kullandıracak. Doğu ve Güneydoğu’da şube sayısını artırırken, ihracatçılara en uygun koşullarda kredi verilecek. Az gelişen bölgelerde kurulan ya da kurulacak işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştıracak.

İş dünyası faizden şikayetçi

Basına kapalı toplantıda, iş dünyası en çok yüksek faizlerden dert yandı. İhracatçılar teminat sorununun çözülmesini isterken, “Teminat mektuplarındaki pul parasını kamu bankaları düşük seviyede tutuyor. Destek için teşekkür ediyoruz” dedi.

Kaynak: Sabah

]]>
https://ankara-haber.com/bakanlik-tarafindan-dogu-ve-guneydogu-kredi-sorununun-dugmesine-basildi/feed/ 0
Çalbıyık’lar tarafından Akkord firmasının içi boşaltıldığı gibi Oyak Çimento’nun da mı içi boşaltılacak? https://ankara-haber.com/suat-calbiyik-nurgun-calbiyik-calbiyik-grup/ https://ankara-haber.com/suat-calbiyik-nurgun-calbiyik-calbiyik-grup/#respond Tue, 19 Feb 2019 19:59:39 +0000 https://ankara-haber.com/?p=1914 Proje danışmanlığı, mühendislik hizmetleri, endüstriyel tesis kurumu gibi çok sayıda hizmet sunan Çalbıyık Grup, işletmesini devraldığı devlet kuruluşlarının içlerini boşaltması ile gündeme geldi.

Oyak Çimento’nun işletmesini devralan Çalbıyık Grup ’un geçmişte Akkord firmasındaki uygulamaları gün yüzüne çıkmaya başladı.

Uzmanlar tarafından hazırlanan raporlara göre Suat Çalbıyık, başta krediler olmak üzere araçlar üzerinden ve ihaleyi düzenleyen kamu kurumlarının yetkilileri ile birlikte fotoğraf çektirip ihaleye katılan diğer firmalardan para sızdırma yöntemi olan “çantacılık” yöntemi ile çok sayıda suiistimal yaptığı öne sürüldü.

Çalbıyıklar Grup’un sahipleri Nurgün Çalbıyık ve eşi Suat Çalbıyık Akkord’a sahip oldukları dönemde kişisel sağlık giderlerini, lüks tatil masraflarını, pahalı hediyeleri işletmesini devraldıkları Akkord’a yükledikleri, ayrıca karşılığı olmayan yüklü miktarda bağışlar, helikopter kiralama, kendilerine ait kredi ve kredi kartları gibi birden fazla suiistimale imza attıkları, böylece Akkord’un içini boşaltarak şahsi mal varlıklarını kısa süre içinde devasa boyutlara getirdiği iddia edildi.

Akkord ile ilgili göstermelik dev harcamalar yaptığı öne sürülen ikilinin, bu zaman içinde şirketin vergi borçlarını ödemediği, çalışanların SGK primlerini yatırmadığı da ortaya atılan iddialar arasında yer aldı. Nurgün Çalbıyık ’ın Akkord yetkilisi olduğu dönemde usulsüzlerin yapıldığı öne sürülürken, Çalbıyık’ın kendi danışman firmalarına Akkord’tan yüksek meblağlarda ödeme yapıldığı iddiaları da yer alıyor. İddialara göre Akkord’un içi boşaltılırken Çalbıyıkların mal varlığı kısa bir süre içinde artıyor.

Öne sürülen iddialarda alım satımı yapılan araçların olması gerekenden çok daha yüksek bedelle satın alındığı, bu sayede Akkord’un 952 bin 568 TL sarara uğratıldığı, usulsüz danışmanlık hizmeti nedeniyle de şirketin 18 milyon 808 bin 845 TL, usulsüz kredi çekilmesi sonucunda da uğranan zararın 6 milyon 100 bin TL olduğu da var.

Suat Çalbıyık ve Nurgün Çalbıyık ,Oyak Çimento’nun başına getirildiği, Akkord’da yaşanan tüm olumsuzlukların Oyak Çimento’da da yaşanacağı, şirketin içinin boşaltılarak Çalbıyık çiftinin servetine servet katacağı da ileri sürülen iddialar arasında.

Çalbıyık çiftinin Oyak Çimento’nun içini boşaltacağı yönünde iddialar ortaya atılırken, bu iddiaların araştırılması gerektiğini belirten uzmanlar, Akkord’da yaşanan tüm usulsüzlüklerin incelenmesi, bu konuda ihmali olanların cezalandırılması konusunda ilgili kurumları göreve çağırdı.

]]>
https://ankara-haber.com/suat-calbiyik-nurgun-calbiyik-calbiyik-grup/feed/ 0
Türk İş insanına sokak ortasında kanlı infaz düzenlendi. https://ankara-haber.com/turk-is-insanina-sokak-ortasinda-kanli-infaz-duzenlendi/ https://ankara-haber.com/turk-is-insanina-sokak-ortasinda-kanli-infaz-duzenlendi/#respond Tue, 12 Feb 2019 20:39:46 +0000 https://ankara-haber.com/?p=1905 44 yaşındaki Hakan Zatsan, eski iş ortağından kavgalı ve tartışmalı bir şekilde ayrılmıştı. Eski iş ortağının, Zatsan’ı öldürdüğü üzerinde duruluyor. Polisler ortağı teslim almaya gittiği zaman, eski ortağın evinde intihar etmek üzereyken yakalandığını açıkladılar.

Yerel saatle 07:45 sıralarında Ruwaard semtinde meydana gelen olayda, Hakan Zatsan bina önündeki otoparkta bulunduğu sırada yanına gelen silahlı bir kişinin saldırısına uğradı. Silah sesini duyup olay yerine koşanlar durumu polise ve sağlık ekiplerine haber verdi. Olay yerinde yapılan ilk incelemede Zatsan’ın hayatını kaybettiği; vücuduna 4 kurşunun isabet etmiş olduğu tespit edildi. Oss polis ekipleri, olayın meydana geldiği bölgeyi emniyet şeridi ile çevirdi. Polisler, görgü tanıklarının ve komşularının da ifadesine başvurdu.

Komşuları, evli ve 2 çocuk babası olan Hakan Zatsan’ın iyi diyalogları olan; yardımsever bir insan olduğunu; aldıkları ölüm haberi ile çok üzüldüklerini söyledi.

ŞÜPHELİ ESKİ İŞ ORTAĞI, İNTİHAR TEŞEBBÜSÜNDE BULUNDU

Hollanda basını, Hakan Zatsan’ın katil zanlısı olarak polisin eski iş ortağının peşine düştüğünü; Hollandalı olan şüphelinin Molenweg’deki evine baskın düzenlediğini; zanlının intihar teşebbüsünde bulunduğunu yazdı. Yerel basın zanlının, yaralı olarak Nijmegen’deki hastaneye kaldırıldığını ve sağlık durumunun kritik olduğunu yazdı.

Polis olayla ilgili geniş kapsamlı araştırma başlattı.

]]>
https://ankara-haber.com/turk-is-insanina-sokak-ortasinda-kanli-infaz-duzenlendi/feed/ 0
Son Dakika: Ankara Çankırı’da 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi https://ankara-haber.com/son-dakika-ankara-cankirida-4-7-siddetinde-deprem-meydana-geldi/ https://ankara-haber.com/son-dakika-ankara-cankirida-4-7-siddetinde-deprem-meydana-geldi/#respond Mon, 11 Feb 2019 20:40:09 +0000 https://ankara-haber.com/?p=1909 Akşam saatlerinde Çankırı ve çevre halkı deprem etkisiyle hafif bir sarsıldı. Sarsıntının hemen arkasından artçı sarsıntılar meydana geldi. Halk panik halinde.

Çankırı’nın Orta ilçesinde meydana gelen 4,7 büyüklüğündeki depremin ardından tedbir amacıyla ilçe genelinde okullar tatil edildi. Orta Kaymakamı İlhan Kayatürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçedeki bütün köylerle irtibat kurulduğunu ancak bir sorunun bulunmadığını, sabah daha geniş çaplı araştırma yapacaklarını söyledi. Kayatürk, tedbir amacıyla okulların yarın tatil edildiğini belirtti.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Çankırı’da meydana gelen depremle ilgili olarak Çankırı Valiliğinden yazılı açıklama yapıldı. Yapılan yazılı açıklamada, “İlimizde, Orta ilçemize bağlı Derebayındır ve Ortabayındır köylerinde, yerin 5 kilometre derinliğinde 2,3, 4.9, 4.0 ve 3.4 büyüklüğünde depremler meydana gelmiştir. İlk belirlemelere göre depremler sonucu can ve mal kaybı meydana gelmemiştir. Konu Valiliğimiz ve ilgili birimlerimiz tarafından takip edilmekte olup gelişmelere göre kamuoyuyla bilgi paylaşımı yapılacaktır” denildi.

]]>
https://ankara-haber.com/son-dakika-ankara-cankirida-4-7-siddetinde-deprem-meydana-geldi/feed/ 0
Dev mesajlaşma uygulaması “Whatsapp” yalan haberle başa çıkamadı https://ankara-haber.com/dev-mesajlasma-uygulamasi-whatsapp-yalan-haberle-basa-cikamadi/ https://ankara-haber.com/dev-mesajlasma-uygulamasi-whatsapp-yalan-haberle-basa-cikamadi/#respond Mon, 11 Feb 2019 14:46:31 +0000 https://ankara-haber.com/?p=1901 Her ay 2 milyondan fazla hesabı sildiğini belirten Whatsapp kuruluşu, yalan haberle başa çıkamadığını ve çevrede yayılan yalan haberlerin hızına yetişemediğini ve bu duruma acil önlem alınması gerektiğini belirtti.

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın platformu üzerinden yayınlan yalan haberleri ve sahte hesapları engellemek için ayda 2 milyon hesabı sildiği ortaya çıktı.

WhatsApp’ın Hindistan’da başlatılan “suistimali durdurma” çalışması kapsamında yayınladığı bir makalede ortaya çıkan veriye göre bu kapsamda her ay silinen sahte WhatsApp hesaplarının sayısı 2 milyonu buluyor. Her ay düzenli olarak silinen bu hesapların yüzde 95’inin WhatsApp’ın kendi girişimiyle tespit edildiği, kalan yüzde 5’lik kısmının ise kullanıcı şikayetleri doğrultusunda silindiği belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan WhatsApp’ın spam’a karşı mücadele eden ekibin yöneticisi Matt Jones “Biz, insanların eline megafon vermek için değil, özel mesajlaşmalar için buradayız” dedi.

MESAJ İLETMEYE SINIR GETİRMİŞTİ

Facebook bünyesindeki dünyanın en büyük anlık iletişim platformu WhatsApp, sahte hesaplarla mücadele etmek için ilk olarak geçen yıl 200 milyondan fazla kullanıcısı olan Hindistan’da yeni bir uygulamaya başlamış, kullanıcıların mesaj iletimlerine sınır getirmişti.

Ocak 2019’da ise bu sınırlama tüm dünyadaki kullanıcılar için geçerli olmuştu. Bu yeni uygulamaya göre WhatsApp kullanıcıları, bir mesajı en fazla beş kişi ya da gruba aynı anda iletebiliyor.

Dünya genelinde toplam 2 milyara yakın aylık aktif kullanıcısı olan WhatsApp’ta daha önce ise kullanıcıların bir mesajı 20 kez paylaşmasına izin veriyordu.

]]>
https://ankara-haber.com/dev-mesajlasma-uygulamasi-whatsapp-yalan-haberle-basa-cikamadi/feed/ 0
İki yaşındaki çocuğun acı haberi ulaştı!!! https://ankara-haber.com/iki-yasindaki-cocugun-aci-haberi-ulasti/ https://ankara-haber.com/iki-yasindaki-cocugun-aci-haberi-ulasti/#respond Tue, 22 Jan 2019 17:09:17 +0000 https://ankara-haber.com/?p=1895 Bu acıya yürek nasıl dayansın? 2 yaşındaki ufak çocuğun başı korkuluklara sıkışmıştı ve bugün ölüm haberi geldi…

Uşak’ta, kafası beşik korkulukları arasına sıkışan iki yaşındaki çocuk hayatını kaybetti.

Bugün saat 10.00 sıralarında, Atatürk Mahallesi Çivril Caddesi’ndeki evlerinin mutfağında yemek yapan Neziha Çetin, yan odada uyuyan tek çocuğu Ayşe Miray Çetin’i kontrole gitti. Neziha Çetin, Ayşe Miray’ı başı beşik korkuluklarına sıkışmış halde, hareketsiz yatarken buldu. Anne Çetin, komşularının da yardımıyla kızının başını sıkıştığı yerden kurtarırken, bir yandan da 112 Acil Servis’ten yardım istendi. Eve gelen sağlık ekipleri, Ayşe Miray’a ilk müdahaleyi olay yerinde yaptı. Ardından ambulans ile Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmak istenen Ayşe Miray, yolda yaşamını yitirdi.

Küçük Ayşe Miray’ın cansız bedeni, savcının hastane morgundaki ön incelemesinin ardından otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Ayşe Miray Çetin’in babası Mehmet Çetin’in olay sırasında evde olmadığı öğrenildi. Polis, Ayşe Miray’ın ölümüyle ilgili soruşturma başlattı.

]]>
https://ankara-haber.com/iki-yasindaki-cocugun-aci-haberi-ulasti/feed/ 0
Ev yoğurtları, hazır yoğurtlardan çok daha zararlı olabiliyormuş https://ankara-haber.com/ev-yogurtlari-hazir-yogurtlardan-cok-daha-zararli-olabiliyormus/ https://ankara-haber.com/ev-yogurtlari-hazir-yogurtlardan-cok-daha-zararli-olabiliyormus/#respond Mon, 21 Jan 2019 19:43:27 +0000 https://ankara-haber.com/?p=1890 Doç. Dr. Yavuz Dizdar, açık satılan ev yoğurtları hakkında açıklamalar yaptı. Açık satılan ev yoğurtlarının, hazır yoğurtlardan çok daha zararlı olabileceğini belirten Dizdar, bu konuda tavsiyeler verdi.

Özellikle mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelen yoğurt, aynı zamanda sağlıklı beslenmeye de yardımcı oluyor. Peki açık satılan ev yoğurdu sağlıksız mı? Uzun ömürlü olarak satılan yoğurtların sağlığımıza zararı var mı? Tüm bu sorulara Doç. Dr. Yavuz Dizdar cevap verdi…

Açık yoğurdun her zaman daha iyi olduğunun altını çizen Doç. Dr. Yavuz Dizdar, sağlık için yoğurt yenmesinin şart olduğunu söyledi.

DHA’nın haberine göre; sofraların vazgeçilmez lezzeti yoğurdu sağlığımız için yememiz şart.

Özellikle mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelen yoğurt, aynı zamanda sağlıklı beslenmeye de yardımcı oluyor. Bazı farklı düşünceler olsa da uzmanların genel görüşü evde yapılan yoğurdun daha sağlıklı olduğu yönünde.

Bu anlamda ev yoğurdunun sağlık açısından önemini değerlendiren Onkolog Doç. Dr. Yavuz Dizdar, iyi bir yoğurdun insan vücudu için vazgeçilmez olduğunu ifade etti.

İyi bir ev yoğurdunun nasıl yapılması gerektiğini anlatan Doç. Dr. Yavuz Dizdar öncelikle iyi bir süt bulunması gerektiğinin altını çizerek, “Ev yoğurdu dediğiniz zaman, bu süt açık süttür. Piyasadan günlük pastörize süt de alabilirsiniz ama onların hepsi belli bir işlemden geçiyor. Bu işlemlerde sütün yağını alıyorlar, biraz homojen hale getiriyorlar. Dolayısıyla sizin burada tutturduğunuz yoğurt bir miktar kıymet kaybediyor” dedi.

“STANDART YOĞURT YOKTUR”

İyi süt bulma şansının olduğunu söyleyen Doç. Dr. Dizdar tarifine şu şekilde devam etti: “Süt bir taşım kaynadıktan sonra ılındığı zaman, ki ev kadınları ve uğraşan insanlar iyi bilirler, süt parmağınızın değeceği sıcaklığa eriştiğinde mayalanıyor. Bu noktada insanların aklı karışıyor. Bir kısmı diyor ki ‘hazır mayalar var, onlardan kullanalım’. Nohuttan da maya yapabilirsiniz, başka bir şeyden de maya yapabilirsiniz, bir yerden aldığınız yoğurdun mayasını da kullanabilirsiniz. Bunların her biri ayrı bir ekosisteme dönüşür. Yani standart yoğurt diye bir kavram yok.”

“ÇOCUKLAR İÇİN TATLI ERİŞKİNLER İÇİN EKŞİ YOĞURT MAKBUL”

Havanın sıcaklığı, sütün özelliği ve hayvanın yediğine bağlı olarak yoğurdun içeriğinin, tadının, kıvamının değişiklik göstereceğini belirten Doç. Dr. Dizdar, “Gerçek yoğurt eğer manda sütünden yapılan değilse kaskatı olmaz. Endüstrinin işlemi o katılaşma işlemine neden oluyor. Gerçek yoğurt hafif sulanır. Suyu da besleyicidir. Çünkü o peynir altı suyundan oluşmakta. Ekşitirseniz daha başka bir şeye dönüşür. Yoğurt bebekler ve çocuklar için tatlı, erişkinler için ekşisinin daha makbul olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde açıklamada bulundu.

“DETOKS YAPANLAR YOĞURTLA BESLENİYOR”

Yoğurdun insan vücudu için özellikle yaşadığımız coğrafyada vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Dizdar, “Bizim coğrafyamızda detoks işlemini yapan sistem yoğurtla besleniyor. Bakınız sütle değil, yoğurtla besleniyor. Ekşime ile birlikte detoks için gereken hammaddelerde daha fazla artış meydana geliyor. Siz de vücudunuzun eksiğini gidermek için bu coğrafyada bunu kullanıyorsunuz. Ama kışın boza da bunu kurtarabilir. Diğer gıdalarda bu özellik yok. Çünkü süt dediğiniz şey bir yaşam formudur. Süt bir besin maddesi değildir. Biz beslenme niyetiyle de kullanıyoruz ama akışkan yaşam formu bebeğin eksiğini tamamlamak üzere annenin dokusundan salgılanıyor. O yüzden de yaşam formu olduğu için peynir, yoğurt ya da kefire dönüştürebiliyorsunuz. Bunların her biri de insana farklı farklı kaynaklar sağlıyor” diye konuştu.

“AÇIK YOĞURTLARA GÜVENEBİLİRSİNİZ”

Açık yoğurdun her zaman için daha iyi olduğunun altını çizen Doç. Dr. Dizdar sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Piyasadaki bütün ambalajlı ürünler bir homojenizasyon işleminden geçmek zorunda ki raf ömrü uzasın. Dolayısıyla bildiğiniz bir açık yoğurtçu varsa güvenle alabilirsiniz. Çünkü yoğurdun içinde bakteri üremez. Yoğurt zaten kendiliğinden de oluşan bir şey. Piyasadan içtiğiniz ayranla, aldığınız yoğurtla, kutulanmış ürünlerle eksiklerin karşılanması maalesef mümkün değil. İnsanlar bir hastalık söz konusu olduğunda ‘içine bir şey mi katıyorlar’ diye bir etken arıyor. Hayır! Bir şey katmıyorlar. Mevcut katma değeri ortadan kaldırırsanız bozulmamaya başlıyor. Ve bu sizin için vücudunuzda eksiklik demek. Bütün hastalıklar bir katığın ya da bir kimyasalın fazlalığıyla ortaya çıkmaz. Vücudunuzun savunmasını zayıflatırsak zaten sistem çöker. O zaman da hastalık ortaya çıkar. Dolayısıyla teraziyi yükseltmek istiyorsanız yoğurdu yiyeceksiniz.”

]]>
https://ankara-haber.com/ev-yogurtlari-hazir-yogurtlardan-cok-daha-zararli-olabiliyormus/feed/ 0
Cami Şadırvanında Bir Gencin Cesedi Bulundu https://ankara-haber.com/cami-sadirvaninda-bir-gencin-cesedi-bulundu/ https://ankara-haber.com/cami-sadirvaninda-bir-gencin-cesedi-bulundu/#respond Sun, 30 Dec 2018 19:38:05 +0000 https://ankara-haber.com/?p=1885 Daha önceden uyuşturucu madde bağımlılığı tedavisi gören gencin, Gaziantep’te bir caminin tuvaletinde cesedi bulundu. Gencin yanından şırınga da çıktı.

Cami tuvaletinde korkunç olay!

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde, Ali T. (22), cami tuvaletinde ölü bulundu. Daha önce uyuşturucu tedavisi gördüğü öğrenilen gencin yanında enjektör bulundu.

Olay, akşam saatlerinde Çamlıca Mahallesi’ndeki Hacı Cahit Köse Camisi’nde meydana geldi. İddiaya göre, cami görevlisi temizlik yaptığı sırada tuvalet kabininde hareketsiz yatan Ali T.’yi görerek durumu polis ve sağlık ekiplerine bildirdi.

Olay yerine gelen sağlık ekipleri yaptıkları kontrolde Ali T.’nin hayatını kaybettiğini belirledi. Ali T.’nin ölüm haberini alarak olay yerine gelen yakınları ise gözyaşlarına boğuldu.

Ali T.’nin cesedi otopsi yapılmak üzere Gaziantep Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Polis olay yerinde yaptığı incelemede kullanılmış enjektör buldu.

Daha önce uyuşturucu tedavisi gördüğü öğrenilen Ali T.’nin aşırı dozda uyuşturucudan öldüğü ihtimali üzerinde durulduğu öğrenildi.

Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

]]>
https://ankara-haber.com/cami-sadirvaninda-bir-gencin-cesedi-bulundu/feed/ 0